Pages

Saturday, October 5, 2013

Linnamäng- Comeniuse projekt

Antsla Gümnaasium osaleb kaks aastat (2012-2014) kestvas Comeniuse projektis, mille teemaks on "Tervislike eluviiside tähtsus teismeliste seas erinevates Euroopa riikides". Koostööpartneriteks on kümme kooli üheksast Euroopa riigist: Saksamaa, Eesti, Poola, Hispaania, Itaalia, Ungari, Leedu, Türgi ja Rumeenia, kes on esindatud kahe kooliga. Esimene kohtumine toimus eelmise aasta novembris Saksamaal Viersenis. 19.-23. veebruaril külastasid 22 õpetajat ja 23 õpilast kaheksast välisriigist meie kodulinna. Projekt näeb ette, et õpilased majutatakse peredesse. Tänu tänapäeva tehnilistele võimalustele ja eelkõige sotsiaalmeediale olid võõrustajad oma külalistega juba varem suhelnud ning saabujaid tervitati kui vanu tuttavaid.
Projekti põhieesmärgiks on tervislike eluviiside edendamine teismeliste seas, kuid sellega kaasneb ka erinevate kultuuride, keelte ja koolisüsteemide tundmaõppimine. Kolm päeva Antslas möödusid ühiste tegevuste tähe all ning emotsioone ning teadmisi koguti kuhjaga.
Orienteerumismäng Antsla linnas, sportmängud kooli võimlas ning talisportimine Otepääl innustasid õpilasi liikuma. Külalistele pakuti meie igapäevast ja väga tervislikku koolilõunat - tava, mida paljudes Euroopa riikides ei järgita.
Igaks projektikohtumiseks teevad õpilased kodutöö ja esitlevad seda. Antslas räägiti ilmast ja talispordi tegemise võimalustest oma koduriigis. Ilm oligi selle kohtumise üks kuumemaid teemasid, sest mitme riigi esindajad pidid Eesti veebruarikuise ilma jaoks tavapärasest erinevaid riideid varuma. Saime teada, et kuigi lund ja talispordi tegemise võimalusi leidub mingil määral igas partnerriigis, pole talv kusagil nii külm, pikk ja lumerohke. Paljud õpilased polnud lund varem näinudki. Tuubitamine oli kõigi külaliste jaoks esmakordne kogemus ning tekitas palju elevust. Hispaania sõbrad panid esimest korda alla murdmaasuusad. Otepää lumised künkad, päikeseline talveilm ja ühised tegevused lõid positiivse meeleolu ning nii mõnigi lubas Eestisse just talvel veel tagasi tulla.
Ka Eesti Vabariigi aastapäevaaktus kujunes külaliste jaoks elamuseks. Neid paelusid meie rahvariided, väikesed kodutütred ja noorkotkad ning trummitüdrukud oma kaunites kostüümides. Saksa õpetaja Katrini sõnul oli aktus hästi korraldatud ning näitas, et eestlased hoolivad väga oma kodumaast. Teine Saksa kooli õpetaja Heinrich tuli aktusele juba ettevalmistunult, olles tutvunud Eesti Vabariigi ajalooga ja aastapäeva tähistamise traditsioonidega.
Keeleõpe kulges intensiivselt kogu projektikohtumise jooksul. Kuigi töökeeleks oli inglise keel, muutus see tihti pigem vahendajaks kahe emakeele vahel. Õpetajad omandasid eestikeelseid sõnu ja väljendeid nii eesti keele tunnis, kui suhtlusringis. Eriti aktiivsete keeleomandajatena paistsid silma Saksa õpetaja Katrin ja Poola õpetaja Marzena, kes Eesti õpetajate abiga lausa omavahel eesti keeles vestelda püüdsid. Kõik õpetajad said selgeks "Elagu Eesti!", mida pärast pidulikku aktust eesti kolleegidele elavalt demonstreeriti. Mitmed meie õpilased oskavad nüüd tervitada üheksas erinevas keeles ning jagavad heameelega oma teadmisi teistelegi. Külalisõpilased osalesid lisaks koolitundidele oma võõrustajate vaba aja tegevustes, sealhulgas külastati Võru ja Tartut, orkestriproove ja kontserte, mis andsid elamusi võõrustajate igapäevaelust.
Reede õhtul koguneti aga Antsla Kultuuri- ja Spordikeskusesse viimaseks koosviibimiseks. Jagati muljeid Eestis viibitud päevadest, vaadati tantsuselts "Pärliine" etteasteid ning Playback show'd. Õhtu kulminatsiooniks oli disko, mille käigus kinnitati olemasolevaid ja sõlmiti uusi sõprussidemeid. Emotsioone peoõhtust väljendasid kõik õpilased ülivõrdes.
Projektikohtumine läks igati korda, tagasiside oli väga positiivne. Ees ootab reis Ungarisse, kus teemaks on ujumine. Ootame järjekordset kohtumist põnevusega. 

Merle Paat

No comments:

Post a Comment